Не варто зупиняти тих, хто зробив вибір піти

Не варто зупиняти тих, хто зробив вибір піти

Не варто зупиняти тих, хто зробив вибір піти. Вони все одно підуть, якщо не сьогодні, то завтра. А якщо не підуть, то зненавидять себе, нас і цілий світ за вимушену зупинку.

Сільські весілля докорінно відрізняються від міських: розмахом, традиціями, кількістю випитого самогону. У нас одружуються на широку ногу. Будують курені на триста людей, коптять індиків і наймають найкращу господиню. Та, підперезана двома рушниками, керує, присолює, помішує, курсуючи між котлами і знімаючи пробу то з риби, то з копченостей, то зі листкових пирогів.

Так виходила заміж моя однокласниця. Батько, готуючись до урочистостей, схуд з п’ятдесят четвертого розміру до юнацького і навіть зміг поміститися у свій «парубоцький» костюм. Курінь прикрасили килимами та іконами. Лавки накрили тканими доріжками. Тамаду виписали із Борисполя. Над стокілограмовим тортом працювали у дві зміни кондитери хлібокомбінату №1. М’ясо смажилося, голубці кипіли, і музиканти налаштовували інструменти.

Рано вранці наречений зайшов в будинок і боязко оголосив:
– Я передумав одружуватися!

Теща забігала і заголосила:
– Як? Ось уже і візажист паркується, і коровай привезли, і холодець застиг, любо дорого глянути. Не дуркуй! Люди засміють! Це просто нерви..

Наречена, почувши новину, зомліла. Тесть мовчки перекинув склянку. Гості, що приїхали, з пісними обличчями тулилися до дверей. Потім усім натовпом почали вмовляти, переконувати, благати, і весілля відбулося. А через рік він таки пішов. Після скандалів, зрад та недитячих пристрастей. Свати важко змирилися з розлученням і ще три роки віддавали весільні борги.

Моєму доброму знайомому батьки не дозволили вступати до духовної семінарії. Сказали: «От закінчиш сільськогосподарську академію, здобудеш нормальну професію і тоді на всі чотири сторони». Він академію закінчив і збожеволів.

Далека родичка в сімнадцять років зібралася заміж. Мама необачно заявила «тільки через мій труп», а та побоялася не послухатися. Нині «слухняній» доньці сімдесят років. Заміж так і не вийшла, живе у маленькій двокімнатній квартирі разом із сотнею перських котів.

Наш сусід упіймав у лісі лисеня і посадив у кролячу клітку. Воно довго скиглило, відмовлявся від їжі, кидалося на залізні прути, а через два тижні здохло.

Кожен, хто підняв ногу над порогом, має його переступити. Кожен, хто купив квиток, зобов’язаний поїхати, а не залишитися з жалості або почуття провини. Кожен, хто взяв курс на північ, не має права за чиєюсь примхою дрейфувати на південь. Риба шукає де глибше. Неможливо змусити птицю повзати по-пластунськи і танцювати твіст. Нереально утримати вітер і законсервувати хорошу погоду. Не дати комусь народитися або померти.

Ми не маємо права когось утримувати, шантажувати, надягати кайдани. Тим, що йдуть, – сім футів під кілем. Тим, що залишаються, – скоріше зустріти тих, з ким воістину по шляху..

© Ірина Говоруха