Чому виганяють найчесніших і найсправедливіших

Чому виганяють найчесніших і найсправедливіших

У Стародавній Греції був такий звичай: на головній площі розбивали публічно глиняні амфори. Багато, щоб черепків всім вистачило. А потім громадяни видряпували голками на черепках ім’я тієї людини, яку хотіли вигнати з Афін. Якщо набиралося 6 тисяч черепків з ім’ям, ласкаво просимо до вигнання.

Черепки називалися «остракони». Ось звідси пішов вислів «піддати остракізму».

Так виганяли різних тиранів і злодійкуватих сенаторів. І просто недобрих людей. Лиходіїв, чия вина не доведена, але всім відома.

Ну ось, був такий дуже хороший полководець і політик Арістід. Про нього легенди складали, такий він був справедливий і відважний. Так і прозвали його – Справедливий Арістід. Просто приклад самовідданості і чесності!

Цей Арістід йшов, а назустріч йому – чоловік з черепком для голосування. І цей неписьменний перехожий попросив Арістіда нашкрябати ім’я на черепку. Ім’я того, кого слід було вигнати з Афін.

Як ви думаєте, чиє ім’я попросив нашкрябати цей громадянин? Звичайно, Арістіда!

А на здивоване запитання полководця: що, мовляв, тобі справедливий Арістід зробив? – громадянин відповів, що набрид. Сил більше немає слухати про справедливість Арістіда. Набридло слухати про його чесноти. Нехай його виженуть скоріше…

Арістід був чесний і справедливий. І надряпав своє ім’я. Додавши, що про його чесність і справедливість ще можуть згадати …

Розумієте, добрих, чесних і справедливих не дуже полюбляють. На їх фоні решта виглядають так собі. Не такими справедливими і відважними. І набридає слухати про хороші вчинки і якості іншої людини. Вихваляння проїдаються. І хорошу, справедливу людину намагаються прогнати, щоб не порівнювати себе з нею.

Ідуть від хороших чоловіків, кидають чесних і добрих дружин, зраджують вірних друзів і звільняють чесного і працьовитого співробітника. Позбавляються від кращого члена команди. Від справедливого керівника. Це «принцип Арістіда».

© Анна Кир’янова

Джерело