«Нічого не бачу, нічого не чую, нічого не скажу». Історія трьох мавп, які стали символом мудрості

«Нічого не бачу, нічого не чую, нічого не скажу». Історія трьох мавп, які стали символом мудрості

Напевно, ви розумієте, про яких мавп йтиметься: одна закриває вуха, інша — очі, третя — рот. Їх малюють на футболках, роблять з ними статуетки. Цей символ став настільки популярним, що його сенс був уже неодноразово спотворений. Наприклад, дехто тлумачить його як байдужість до всього. Але це в корені невірно і не має нічого спільного зі справжнім значенням!

Мавпи відомі на Заході як «Нічого не бачу, нічого не чую, нічого не скажу». Але якщо бути точним, то у фігурках закладено ідею відмови від усього поганого. Головний сенс – уникати поганих вчинків і дотримуватися мудрої обережності.

У кожної мавпи є своє ім’я: Кікадзару, Івадзару, Мідзару. Іноді разом з ними зображують ще й четверту на ім’я Сідзар, яка лапою затуляє живіт. Її головна ідея – «не чинити зла». Але вона не так широко поширена, оскільки в азіатській нумерології число 4 вважається несприятливим. Закінчення імен тварин схожі за звучанням зі словом «сару», що означає «мавпа». Ще одне значення – «йти». Багато хто бачать тут гру слів.

У композиції, яка називається «Самбікі-Сару», неприйняття зла втілено у мавпах не просто так. Ці тварини у синтоїзмі, традиційної релігії Японії, священні. Вони вважаються талісманом, який оберігає від наговорів.

Фраза стала відома завдяки панно, що зображає трьох мавп. Скульптор Хідарі Дзінгоро зобразив їх у XVII столітті у синтоїстському святилищі Тосьо-гу. Воно знаходиться в стародавньому місті Нікко – релігійному та паломницькому центрі країни.

Схожа ідея фрази була помічена у книзі висловів Конфуція. Ось що він говорив:

«Не дивись на те, що неправильно; Не слухай того, що неправильно; Не говори того, що неправильно; Не роби того, що неправильно».

Дехто вважає, що її перейняли собі японці і скоротили.

Крім того, три мавпи супроводжували божество Ваджраякші. Він оберігав людей від злих духів та хвороб.

Фігурку із зображенням «Трьох мавп» носив із собою Махатма Ганді — ідеолог незалежності Індії. До моменту його смерті у нього було лише 12 речей, серед яких знаходилася порцелянова статуетка.

Джерело