«Риба ніколи не зможе стати більшою за акваріум, в якому вона живе»

«Риба ніколи не зможе стати більшою за акваріум, в якому вона живе»

Ми дуже недооцінюємо значення впливу нашого соціального середовища. Дарма. Адже людина є найбільш соціальною істотою на планеті! Тільки ми, люди, можемо витримуваати перебування у багатомільйонному скупченні собіподібних, як, скажімо, в Нью-Йорку, і не збожеволіти.

Соціум є для нас таким же природнім як повітря. І так само, як з повітрям, ми навіть не помічаємо як воно непомітно впливає на нас. Хочемо ми того чи ні, наше оточення може бути як ресурсним, так і токсичним, а в окремих випадках навіть інвалідизувати. Пам‘ятаєте думку про те, що ми є середньостатистичним п‘ятьох людей, з якими найбільше спілкуємось?

Щоб зрозуміти масштаб впливу соціуму на формування людини, варто просто почитати історії “дітей-мауглі”. Це були діти, якиз вигодували тварини. І хоча вони могли бути фізично здоровими, але так ніколи й не змогли стати людьми у повному розумінні. Вони залишалися лише людськими істотами.

Ці діти практично не вчились говорити, бігали на чотирьох і при тому, що мали ліжка, надавали перевагу спати на підлозі. Саме сумне, що більшість з них помирали через один-два роки після повернення до суспільства і при цьому не маючи жодних проблем зі здоров’ям. Їх серце просто переставало битись.

Є ще історичні приклади – ранній дитячий госпіталізм, який виникає у дітей, яких залишають в дитбудинках та лікарнях і в результаті якого ті гірше розвиваються, частіше хворіють та частіше помирають. Порушення прив‘язаності, коли дитина не почуває себе безпечно поруч з своїми рідними або надвисокі вимоги, котрі усе життя нависають над дитиною як Дамоклів меч, не даючи бути щасливим ….

Ці та інші схожі життєві експерименти вкотре доводять, що ставлення до нас нашого оточення має вплив на наші дії, сприйняття власних можливостей і, ба, навіть наші досягнення!

Зрештою, можете пригадати приклади з власного життя – чого досягали діти у вашому класі, про яких говорили, що вони талановиті, в яких вірили та яких підтримували? А що, якщо навпаки?

Риба ніколи не зможе стати більшою за акваріум, в якому вона живе. Більш того, виявляється, що якщо рибу помістити у замаленький акваріум, вона не виростає до тих розмірів, до яких би могла.

Пам‘ятайте про це, обираючи середовище.

Автор: Mariana Franko – психолог, психотерапевт

© Психологічна студія СЕНС

Джерело