Що значить прислів’я “На Бога сподівайся, а сам розум май”

Що значить прислів’я “На Бога сподівайся, а сам розум май”

Безліч мудростей, які вважаються народними, виявляються цитатами з Євангелія або, навпаки, авторськими головоломками, які відображують потік думок, свідомості і ведуть до певної мети.

Значення прислів’я

«На Бога сподівайся, а сам розум май». На перший погляд, її основна думка полягає в тому, щоб діяти, не сидіти склавши руки.

Потрібно використати будь-яку можливість для свого успіху, яка не суперечить Божій волі та закону Божому. Але, з іншого боку, у віруючих вона викликає якесь відторгнення тим, що, здається, невпинність на Господа не відповідає їхньому світогляду, настрою.

Як це часто буває, правда, десь посередині. Зрозуміти Божу волю досить складно. Часто люди не здатні розпізнати в подіях, що відбуваються з ними, на ту користь, яку Бог готовий принести їм.

Особливо, якщо ця користь має бути принесена через страждання. І це зрозуміло, що питання пізнання Волі Божої дуже складне. Можливо, саме у зв’язку з цим і виникає таке запитання, що не варто самому «схибити», упустити якийсь шанс виправити становище.

Сучасний світ надає широкий спектр людських можливостей. Те, що ще 50 років тому здавалося казкою, фантастикою – сьогодні буденність, доступна для кожного. Тому люди звикли сподіватися на інші сили, окрім своїх власних.

Для православних християн таких можливостей у сучасності ще більше – вони можуть упевнено сподіватися на Божу допомогу, про яку щиро і з глибокою надією попросять у молитвах.

Господь обов’язково відгукнеться і допоможе їм. І водночас віруючим не протипоказано використовувати всі досягнення науки і техніки, які є у світі, якщо це не суперечить Закону Божому, не порушує Його Заповідей.

Приклад із сучасного життя

Наприклад, якщо в сім’ї, яка живе в далекому селі, раптом захворіла дитина, то батьки палко моляться, але при цьому включають інтернет та отримують онлайн-консультацію лікаря, викликають допомогу, замовляють доставку ліків. Тобто, «не погані», хоч і є щирими віруючими людьми.

Але такі дії вимагають грошей, а це означає, що треба мати завжди їхній запас на «чорний день», щоб Господь міг сприяти створенню обставин для лікування дитини.

Саме за таких обставин і виникає християнська надія, яка має тверде і непохитне вірування в те, що Спаситель діє виключно на благо людини. Така доброчесна надія супроводжується готовністю з терпінням і смиренністю переносити страждання та випробування.

Протилежні християнській надії самовпевненість, малодушність, розпач і лжеупування. Жодна з цих якостей не сприяє розумінню Волі Божої, а отже віддаляє від Нього.

Завжди, у будь-якій ситуації, з молитвою звертатися до Господа, бути уважним до проявів Його волі і використовувати усі праведні, богоугодні методи, щоб цю волю виконати. Ось що означає “розум май”.

Джерело