Повчальна казка для діток, які беруть чуже без відома власника

Повчальна казка для діток, які беруть чуже без відома власника

Одного разу хлопчик Дениско гуляв зі своїми друзями на дитячому майданчику. Вони як завжди весело гралися всі разом. Спочатку діти грали “в п’ятнашки”, потім в “козаків-розбійників”, а потім втомилися і присіли поговорити. Балакали вони, балакали, раптом на коліна найменшій дівчинці Маші прямо з неба впав маленький сріблястий ключик. Всі підняли голову догори і побачили величезного красивого метелика, який пролетів і сховався у гілках дерева.

– Ух ти! – Діти навперебій стали вихоплювати його один у одного.

– Можливо він чарівний?

– А що ним можна відкрити?

– А де замок?

Великий красивий метелик сидів на акації. У нього були великі ажурні крильця з червоними і жовтими цятками, синіми і рожевими смужками, а по краю кожного крила спалахували золоті іскорки. Він подивився, як Маша акуратно поклала ключик в кишеньку, задоволено поворушив вусиками і, змахнувши крильцями, полетів.

Денису дуже захотілося мати точно такий же ключик.

– Маш, віддай мені ключик, – почав канючити він.

– Не віддам, – відповіла Маша.

– Ну, навіщо він тобі? – Не вгавав Денис.

– А тобі навіщо? – Не здавалася Маша.

– Мені він дуже сподобався – відповів Денис.

– Мені теж, – не поступалася Маша. – Він упав мені на коліна, значить, ключик мій!

Так вони довго-довго сперечалися, ледве не посварилися, але Катя запропонувала пограти в м’ячик, і вони забули про ключик.

Сонце піднялося високо-високо, стало жарко, і діти зняли курточки. Коли Денис поклав на лавку свою куртку, то побачив, що поруч лежить Машина кофточка, в кишені якої поблискує ключик. Денис озирнувся, чи не бачить хто, схопив ключик і сховав у своїй кишені. Діти нічого не помітили. Денис дуже боявся, що Маша згадає про свою знахідку і почне з’ясовувати, куди ж зник її красивий ключик. Але маленька Маша загралася і зовсім забула про нього.

Увечері, коли Маша лягала спати, у вікно її кімнати хтось тихенько постукав. Спочатку вона злякалася і з головою сховалася під ковдру, але потім їй стало цікаво, хто ж це там стукає, і вона обережно визирнула. За вікном сидів чудовий метелик. Його строкаті крильця виблискували і переливалися у світлі місяця, червоні і жовті цятки світилися в темряві, мов ліхтарики, а на кінчиках вусиків спалахували дві золоті зірочки.

– Ой, – зраділа Маша і підбігла до вікна. Метелик влетів у кватирку і опустився на Машин пальчик, акуратно склавши красиві крильця. У кімнаті відразу стало ясно.
– Здрастуй, Маша! – Мелодійним голоском сказав метелик.

– Здрастуйте, – ввічливо відповіла Маша.

Вона була вихованою дівчинкою. Але їй було так цікаво, чому метелик вміє розмовляти, що вона не витримала і сказала:

– А розмовляючих метеликів не буває! Ти чарівний метелик?

– Мене звуть Ліонелла, я фея лісових квітів! – Відповів метелик.

– Ой, я ще ніколи не бачила справжніх фей, – зраділа Маша. – А що ти робиш у місті?

– У моїй чарівній країні трапилася страшна біда! На нашій квітковій галявині жив Срібний струмок. Він був дуже-дуже гарний і добрий. Срібний струмок напував нас водою, вмивав пелюстки квітів, поливав нашу землю. Ми всі були веселі і щасливі. Але одного разу, коли сонце як завжди освітило нашу країну своїм золотим світлом, ми побачили, що Срібний струмок зник. Квіти почали в’янути, коріння дерев засихали, листя з кущів облітали, трава жовтіла. Наша смарагдово-зелена країна стала чорною і порожньою. Якщо я не знайду Срібний струмок, то ніколи вже не зацвітуть у нас квіти, не заспівають птахи, трохи зашумить трава.

– А як же ти його знайдеш? – Засмутилася Маша.

– Уже багато років я літаю по світу. Одного разу, в темному-темному лісі я зустріла стару мудру сову. Коли я розповіла їй свою сумну історію, вона сказала мені, що Срібний струмок викрала зла чаклунка Гразелла, стара і страшна повелителька бурь. Вона живе в старому чорному лісі, на багнистому острові, посеред чорного болота. Гразелла терпіти не може квіти, тому і вкрала у нас Срібний струмок, щоб наша Квіткова країна зів’яла. Гразелла сховала його в своєму чорному підземному палаці, в глибокій темниці. На дверях темниці висить величезний страшний замок, відкрити який можна тільки чарівним ключем. Ключ цей Гразелла заховала в Крижаний скелі за Холодним морем на далекій Півночі.

Багато довгих днів і ночей добиралася фея Ліонелла до крижаної скелі. Коли її крильця зовсім втомилися, вона зустріла диких гусей і розповіла їм свою сумну історію.

– Залізь в мій пух, – сказав ватажок зграї. – Там тобі буде тепло і зручно. Ми віднесемо тебе на берег Холодного моря. Так Ліонелла і зробила. Гуси долетіли з нею до самого Холодного моря.

– Ну от, – сказав ватажок. – Далі нам не можна. Але тобі можуть допомогти король Холодного моря, Білий ведмідь.

– Спасибі вам, гуси! – Помахала крильцями Ліонелла і полетіла до Білого ведмедя. Квіткова фея розповіла йому про біду, яка трапилася в її країні.

– Забирайся до мене на спину, та закутайся в хутро, я відвезу тебе до пінгвінів, вони часто бувають у Крижаний скелі, – відповів їй Білий ведмідь.

Ліонелла послухалася його і закуталась в хутро на теплій ведмежій спині. Багато днів і ночей йшов Білий ведмідь по берегу Холодного моря. Нарешті, одного разу вранці він сказав:

– Ось, добра фея, дивись, там на крижині пінгвіни, вони допоможуть тобі.

– Спасибі тобі, Білий ведмідь, – крикнула Ліонелла і поспішила до пінгвінів.

Пінгвіни дуже здивувалися, вони ніколи в житті не бачили метеликів. Коли Ліонелла розповіла їм свою сумну історію, найголовніший пінгвін сказав:

– Звичайно, ми знаємо цю скелю. Забирайся до мене в хутро, поки твої крильця зовсім не замерзли, я віднесу тебе туди.

Цілий день йшов пінгвін по величезній крижині. Нарешті, далеко попереду показалася висока крижана скеля. Здалеку вона була схожа на горбату бабу з палицею. Біла брила льоду була припорошена снігом, а в глибині її виблискував чарівний ключик:

– Ось він, ось він! – Зраділа Ліонелла. – Скоро я звільню Срібний струмок, і моя країна знову розквітне і стане ще прекраснішою!

Вона дістала чарівну паличку, змахнула нею і заспівала своє заклинання: Солобелла. Молобелла, Карічікі, Муріпікі! Лілія, ромашка, волошка і кашка, конюшина і мімоза, піон і троянда, Трава-лобода, Місяць і зірка, Сонця промінчик. Дайте мені ключик!

Крижана скеля тріснула, постояла мить, а потім розсипались на мільйон крихітних крижинок. Фея підняла чарівний ключик, який впав до її ніг і поспішила додому: на пінгвіні, на Білому ведмеді, на дикому гусаку вона поспішала в свою країну.
Але зла чаклунка дізналася про те, що Ліонелла забрала ключик і змінила заклинання. Тепер, щоб ключик зміг відкрити темницю, в якій мучився Срібний струмок, маленька дівчинка повинна була взяти цей ключик в праву руку і при світлі місяця вимовити чарівне заклинання. Ліонеллі розповів про це теплий Південний вітер, який випадково почув розмову слуг Гразелли.

Квіткова фея якраз летіла в цей час над Машиним містом. Вона побачила красиву дівчинку з червоними бантиками і вирішила попросити її про допомогу. Ліонелла скинули ключик дівчинці прямо на коліна, дочекалася, поки Машенька його заховає, і полетіла.

Коли Маша почула цю чарівну історію, вона дуже зраділа, що може врятувати цілу чарівну країну.

– Я зараз, крикнула вона феї і почала шукати в кишеньці ключик. Але ключика там не було.

– Який жах, – розплакалася дівчинка. – Через мене загине Квіткова країна.

– Ти не винна, – сумно відповіла Ліонелла. – Це я повинна була не спускати очей з ключика, але я так втомилася від довгої подорожі, що вирішила трохи відпочити. Напевно, це Гразелла вкрала ключик. Я бачила кілька разів чорного метелика, який леті слідом за мною. Напевно, це вона. Не переживай, я що-небудь придумаю, – сказала Ліонелла.

Вранці Маша вийшла у двір сумна-пресумна.

– Ти чого така сумна? – Запитала Катя. Денис зрозумів, що це через ключик, почервонів, але нічого не сказав. Гарний ключик лежав у нього вдома в коробочці з іншими скарбами. Там було справжнє збільшувальне скло, компас, старі зламані годинник і наклейка з машинкою.

Коли Маша розповіла дітям про Квіткову країну, Денис схопився за голову і закричав:

– Це я винен! Що я наробив! Пробачте мене! Клич швидше Квіткову фею. Я ж не знав, я думав, що це просто красивий ключик! – І він побіг додому.

Коли червоний від сорому Денис повернувся, фея вже сиділа на краю пісочниці:
– Ось, – прошепотів Денис, простягаючи Ліонеллі ключик.

– Добре, що ти все зрозумів і повернув його, – сказала фея. – Ніколи не можна брати чуже без дозволу. Те, що тобі здається дрібницею, може виявитися дуже важливим для іншої людини і заподіяти комусь велике горе!

– Я зрозумів, – похнюпився Денис. – Я більше ніколи так не вчиню. Вибачте мене будь ласка!

– Сподіваюся, що ще не пізно, – сказала фея. – Тепер треба дочекатися ночі і вимовити чарівне заклинання. Ходімо, Машенька, нам треба підготуватися.
Як тільки зійшов місяць, Ліонелла дала Маші ключик і веліла повторювати чарівні слова:

Розступися, чорний ліс,
Країно чудес відродись!
Гулі, мулі, парабеллі,
Зняти закляття Гразелли!

Ключик блиснув і убрався в золотий колір.

– Подіяло, – зраділа Ліонелла. – Прощай, Машенька! Спасибі тобі велике. Обов’язково передай Денису, щоб він ніколи більше так не робив, інакше зла Гразелла може знищити мою країну!

– Добре, прощай! – Помахала їй рукою Машенька.

Фея летіла через чорний ліс, над чорним болотом і, нарешті, дісталася до багнистого острова. Ніч ще не закінчилася, і зла Гразелла спала в своєму палаці. Обережно підкралася Ліонелла до темниці, де висихав Срібний струмок, вставила в замок чарівний ключик і прошепотіла:

Тараган-бараган, Вітри, бурі, ураган, Наді мною замріть, Темницю відчиніть!

В ту ж мить темниця відкрилася, і Срібний струмок вирвався на свободу.

– Ліонелла, це ти! Як я радий!

– Скоріше, біжимо, поки не настав ранок, а нто Гразелла прокинеться і нам буде непереливки!

Вони поспішали через ліси, поля і гори, і, нарешті, добігли до Квіткової країни.
Срібний струмок погладив висохлі квіти, і вони підняли свої голівки. Він бризнув на зів’яле листя дерев, і вони стали свіжими і смарагдовими. Струмок пробіг по чорнійї траві, і вона знову піднялася і зазеленіла. Над Квітковою країною задзвеніли пташині голоси, заграло тепле сонечко і запурхали метелики. Під блакитним небом знову зацвів всіма барвами строкатий квітковий килим. Ліонелла оточила свою країну чарівним закляттям, щоб зла чаклунка ніколи більше не змогла вкрасти Срібний струмок.

А хлопчик Дениско з тих пір ніколи більше не брав без дозволу чужі речі. Він назавжди запам’ятав, що навіть звичайна дрібничка, взята без дозволу, може стати причиною великого горя.

Джерело